Invånarna i Kalmar län hamnar på en andraplats i landet när det gäller användning av flytväst. Nära 70 procent uppger att de använder flytväst när de ger sig ut på sjön.
Hallänningarna är bäst i landet på att använda flytväst ute på sjön. Invånarna i Kalmar län hamnar på en andraplats – där närmre 70 procent säger sig använda flytväst när de ska ut med båten.
Varje år förlorar cirka 30 människor sina liv efter att ha fallit överbord och drunknat från fritidsbåtar. Enligt en studie av Transportstyrelsen och Svenska Livräddningssällskapet skulle nästan hälften av dessa tragiska drunkningsolyckor ha kunnat undvikas om de drabbade hade använt flytväst.
En undersökning gjord av Sifo på uppdrag av försäkringsbolaget Dina Försäkringar visar att användningen av flytväst i landet varierar stort.
Hallänningarna är enligt undersökningen bäst på flytväst, där 71 procent säger sig använda flytväst. På andraplats kommer Kalmar län – där använder sig 67 procent av de intervjuade flytväst. I botten placerar sig Värmlands län där endast 37 procent använder sig av flytväst när de ska ut på sjön.
– Det är svårt att med säkerhet säga varför vi ser de här skillnaderna, men en möjlig förklaring är att det i regioner med en stark båtkultur finns en större medvetenhet om sjösäkerhet, säger Mia Winberg.
– Tyvärr är det många som nonchalerar riskerna och tycker att flytväst är onödigt, säger Mia Winberg, på Dina Försäkringar.
Read more at KalmarPosten