Att korsa mållinjen i en Ironman-tävling ger en obeskrivlig känsla, men ibland kan vardagen kännas minst lika krävande. Att få höra ”Du är en vardagshjälte!” skulle vara välkommet under tuffa dagar.
Att kalla sig själv en Ironman är nog något som få förunnas, men känslan av att korsa mållinjen i en sådan tävling beskrivs som obeskrivlig. För många kan dock vardagen ibland liknas vid en Ironman-tävling, och då skulle en speaker som utropar ”Du är en vardagshjälte!” när man landar i sängen vara välkommet.
Finns det någon som anordnar en Ironman-tävling med grenarna hämtning av barn på förskolan, matlagning och konflikthantering? Vi har i alla fall fångat publikfesten i Kalmar och på Öland med fantastiska bilder av vår fotograf Mehdi Barakat. Starka känslor som fångas på bild är något magiskt.
Starka känslor kan också uppstå om man får en 150 kilo tung stenskiva på stortån. Det är precis vad veckans profil Robert Oldergaarden råkade ut för dagarna innan en prestigefylld utställning i Monaco. Författaren själv tror sig vara på väg till pärleporten bara av att slå i tån i ett bordsben. Historien om Robert, tån och utställningen kan läsas längre fram i tidningen.
Det finns även mycket annat trevligt att läsa i veckans tidning – det är bara att börja bläddra!
På återseende!
Read more at KalmarPosten